Україна протистоїть агресії Російської Федерації, яка володіє значними людськими та фінансовими ресурсами. Тепер не час шукати способи уникнення обов'язку захисту країни. Важливо, щоб кожен громадянин України був готовий до мобілізації.

"Обов'язок захисту Батьківщини є спільним для всіх, але способи його виконання мають бути різноманітними. Не потрібно створювати безліч нових законопроектів про мобілізацію, в яких знову будуть прогалини для уникнення військової служби, такі як третя група інвалідності чи наявність багатьох дітей, "вічне студентство" або ж ця безглузда пропозиція відкупитися від служби, сплативши певну суму до бюджету. Однак, не має сенсу також забирати всіх до окопів", - висловив свою думку колишній суддя Верховного суду Віктор Шишкін в інтерв'ю "Громадське".

За його словами, влада повинна визначити, як ефективно використовувати потенціал кожного громадянина для оборони країни, адже наразі багато хто має можливість уникнути участі у захисті держави.

"Під мобілізацією чомусь часто розуміють лише одне - передову лінію. Проте, мобілізація має бути багатоаспектною: не тільки для фронту, але й для тилу. Дехто повинен займатися охороною складів, працювати на військових підприємствах, прибирати завали після обстрілів, гасити пожежі, будувати фортифікаційні споруди, доглядати за пораненими, забезпечувати евакуацію населення тощо. Нам протистоїть держава, чиї людські та економічні ресурси значно перевищують наші, тому у законопроектах ми повинні зосередитися на максимізації нашого мобілізаційного потенціалу, а не на відстрочках", - зазначив Шишкін.

Він також вважає, що не слід надавати масові звільнення від мобілізації людям, таким як інваліди третьої групи, студенти та аспіранти, колишні військовополонені чи особи, в родинах яких є загиблі, а також тим, хто вже відслужив три роки. Колишній суддя закликав не маніпулювати віком призову, дозволяючи молодим здоровим чоловікам уникати виконання свого громадянського обов'язку захищати Родину, а мобілізувати всіх для виконання небойових завдань і розглянути можливість диференційованої оплати.

"Якби все це було реалізовано, то, можливо, не виникало б дискусій щод

о конституційності або неконституційності мобілізації, а також не було б спекуляцій з приводу особистих прав. Є люди, які справедливо критикують законопроекти, але також є ті, хто використовує ситуацію для дискредитації всього, що пов'язане з мобілізацією. Здатність мобілізувати громадян як для військової служби, так і для тилової роботи, могла б знищити потребу в відстрочках та усунути будь-які можливості для ухилення від служби", - підсумував Шишкін.